Dr. Pócs Éva - Rövid életrajz

Név Pócs Éva
Születési év 1936
Végzettség egyetemi diploma
Szakképzettség néprajz-magyar szak, etnográfus, muzeológus és magyar szakos középiskolai tanár (ELTE)
Jelenlegi munkahely, munkakör PTE BTK Néprajz - Kulturális Antropológia Tanszék prof. emeritus
Tudományos fokozat CSc, Néprajz (folklór) kandidátusa: 1982 DSc, az MTA doktora: 1998
Oktatói tevékenység 1988-tól:
  • Magyar néphit,
  • Magyar népszokások,
  • Rítus, ünnep, népszokás,
  • Vallásetnológiai alapfogalmak Európában,
  • Rítus és ünnep Európában,
  • Archaikus vallási technikák,
  • Szakrális kommunikáció,
  • Boszorkányság, boszorkányüldözés Európában,
  • Európai hiedelemrendszerek,
  • Európai mitológiák és modern néphit,
  • Közép-Kelet-Európa népeinek hiedelemrendszerei,
  • Vallásos és mágikus műfajok (ráolvasás, ima, rítusének),
  • Népi vallás: katolikusok,
  • Népi vallás: protestánsok,
  • Kegyhely, csoda, látomás,
  • Terepmunka (vallás, néphit).
Előadások külföldi egyetemeken számos európai ország mintegy 20 városában
  • Berlin,
  • Stockholm,
  • Lund,
  • London,
  • York,
  • Edinburgh,
  • Helsinki,
  • Turku,
  • Tartu,
  • Belgrád,
  • Zágráb,
  • Bécs,
  • Ljubljana, stb.),
  • kurzus meghívott előadóként Kolozsváron
a PTE BTK Interdiszciplináris Doktori Iskola Néprajz - Kulturális Antropológia Doktori Program tagja
MTA tagság; MTA doktora; „dr. habil” cím DSc
Munkaviszony kezdete 1959 a PTE-n 1991
Az eddigi szakmai gyakorlat és teljesítmény Muzeológusként:
  • Néprajzi Múzeum: gyakornok 1959-1960
  • Damjanich János Múzeum, Szolnok: segédmuzeológus: 1960-, muzeológus 1962-1965
Kutatóként:
  • ELTE BTK Folklore Tanszék: aspirantúra 1965-68,
  • MTA Néprajzi Kutatóintézete: munkatárs: 1968-1982,
  • tudományos osztályvezető 1990-1996,
  • nyugdíjas részmunkaidős
  • tudományos osztályvezető 1997-2000,
  • nyugdíjas részmunkaidős főmunkatárs 2001.
  • Néphit Archivum létesítése
  • „Boszorkányság és boszorkányüldözés a kora újkori Magyarországon” kutatócsoport vezetése 1985-től,
  • „Magyar Néphit Enciklopédia” kutatás szervezése 1996-tól,
  • „Néphit, vallás és vallásos folklór Gyimesben” kutatás vezetése 2000-től
  • Szakmai és tudományközi konferenciák rendszeres szervezése néphit, vallás, mitológia, vallásantropológia témáiból
  • Több tanulmánykötet-sorozat szerkesztése (közöttük a Balassi Kiadó „Tanulmányok a transzcendensről” sorozata, a PTE Néprajz - Kulturális Antropológia Tanszék „Studia Ethnologia Hungarica” és a „Fontes Ethnologiae Hungaricae” sorozatai, valamint „A magyarországi boszorkányság forrásai” sorozat (Balassi Kiadó)
Az elmúlt 5 év legfontosabb publikációi
  • Natura és kultúra – halál vagy élet? Kettős lények és „emberré avatás”. In Pócs Éva (szerk.) Mikrokozmosz, makrokozmosz. Vallásetnológiai fogalmak tudományközi megközelítésben. Budapest (Balassi), 2002. 165-220. (= Tanulmányok a transzcendensről 3.)
  • Magyar néphit Közép- és Kelet-Európa határán. Válogatott tanulmányok I. Budapest (L’Harmattan), 2003, 297 p.
  • Megszállottságjelenségek, megszállottságrendszerek. Néhány közép-kelet-európai példa. Népi kultúra– népi társadalom, XXI. Budapest (MTA NKI), 2003. 211-271.
  • Néhány új szempont a regölés és a regösének kutatásához. In Andrásfalvy Bertalan – Domokos Mária – Nagy Ilona (szerk.) Az Idő rostájában. Tanulmányok Vargyas Lajos 90. születésnapjára. Vol. 3. Budapest (L’Harmattan), 2004. Vol. II. 285-333.
  • Curse, Maleficium, Divination: Witchcraft on the Borderline of Religion and Magic. In Willem de Blécourt – Owen Davies (eds.) Beyond the Witch Trials 2. Popular Magic in Modern Europe. Manchester (University Press), 2004. 174-190.
Az eddigi tudományos- életmű szempontjából legfontosabb 5 publikáció
  • Magyar ráolvasások, 1-2. (Vál., összeáll., jegyz., mutató és előszó) Budapest (MTA Könyvtára), 1985-1986.
  • Néphit. In Dömötör Tekla (Főszerk). Népszokás, néphit, népi vallásosság. Budapest (Akadémiai), 1990. 527-692. (Magyar Néprajz VII., Folklór 3.)
  • Fairies and witches at the boundary of South-Eastern and Central Europe. (= FF Communications 243.) Helsinki, 1989.
  • Between the Living and the Dead. A Perspective on Witches and Seers in the Early Modern Age. Budapest (Central European University Press), 1999.
  • Tanulmányok a transzcendensről (Vallásetnológiai fogalmak tudományközi megközelítésben) sorozat, I-VI. kötetek szerkesztése, Budapest (Balassi), 1998-2008.
Tudományos közéleti tevékenység, nemzetközi kapcsolatok bemutatása
  • Magyar Tudományos Akadémia köztestületének tagja
  • TMB Néprajzi Szakbizottság tagja (megszűnt)
  • MTA Néprajzi Bizottság tagja